Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Rila

Rila

Druhým nejznámějším parkem Bulharska po Pirinu je Národní park Rila. Nachází se ve střední části stejnojmenného pohoří v jihozápadním Bulharsku, tedy jižně od hlavního města Sofie. Z hlavního města je to přibližně 1000 km. Národní park, potažmo celé pohoří je součástí rilsko - rodopského masívu. Byl vyhlášen 24. 2. 1992, jeho rozloha čítá 81 000 hektarů, z čehož více jak 53 000 ha je zalesněno. Pohoří Rila je nejvyšším pohořím na celém území Bulharksa a zároveň celého Balkánského poloostrova. Nejvýše položeným bodem je vrchol hory Mussala, který dosahuje výšky 2925 m.n.m. Celkově se pohoří Rila řadí mezi šest nejvyšších v celé Evropě. Naopak za nejnižší bod parku lze označit oblast okolo Bloavgoegradu, zde nadmořská výška dosahuje pouze okolo 800 m.n.m.

Národní park je věhlasný svou nádhernou, avšak drsnou krajinou, dominují zde skalnaté hřebeny plné ostrých štítů a roklin, v nichž se nachází velká spousta jezer. Oficiální údaje uvádějí, že se na území nachází až 120 jezer, z nichž plných 70 je ledovcového původu. V krajině je rozeseto několik desítek menších či větších vodopádů, které umocňují celou atmosféru zdejší oblasti. Po celém Národním parku i jeho okolí je mnoho planin, na kterých se po celý rok pasou stáda koní.

Rila se dělí na několik částí. Nejskalnatější oblastí je Mussala a samotná centrální Rila, oblast Národního parku, dále na severozápadní část se skalním štítem Maljovice či Urdinými jezery, východní Rila s mnoha pastvinami a jihozápadní Rila, která je ze všech oblastí nejvíce pokryta lesy a již od pohledu má mírnější klima než ostatní části pohoří.

Fauna a flora

Jak již bylo zmíněno, velká část Národního parku Rila je pokryta lesy. Jedná se především o lesy smrkové či borovicové, na mnoha místech se vyskytuje také jedle. V oblasti se nachází 57 endemických druhů rostlin. Hojně jsou zde rozšířeny také léčivé rostliny, jichž bylo napočítáno více jak 140 druhů. Bohatost flory dokazuje mimo jiné i výskyt více jak 280 druhů mechů, 130 druhů řas a 233 druhů hub.

I místní fauna je, vzhledem ke zbytku oblasti Balkánského poloostrova, v mnohém zcela výjimečná. V národním parku Rila bylo dosud zjištěno téměř 3000 druhů bezobratlých živočichů a 172 druhů obratlovců, z nichž veliké množství je chráněných. Z obratlovců je to konkrétně 99 druhů ptáků, 48 druhů plazů, 20 druhů obojživelníků a 5 druhů ryb.

Mezi zdejší zvěří se hojně vyskytují třeba kamzíci, koroptve či sysel obecný. Na Evropu až téměř výjimečné postavení zde má populace ptáků dravců.

Podnebí

Vzhledem k tomu, že oblast Národního parku Rila spadá do horské oblasti, průměrné teploty nejsou ani zdaleka tak vysoké, jako je tomu v ostatních částech Bulharska a celého Balkánského poloostrova. Například průměrné teploty v létě se pohybují pouze okolo 10 ° C , zhruba jen 5-10 dnů v letních měsících se rtuť teploměru vyšplhá v průměru nad 15 ° C. Nejchladnějším obdobím v roce bývá zpravidla únor. V tomto měsíci zároveň dochází k nejnižšímu úhrnu srážek.

Jako zajímavost lze uvést i fakta o historických teplotách v pohoří. Jako minimální teplotní rekord je označována teplota -31,2 ° C, která byla dosažena, jak jinak, na nejvyšším bodu celého Národního parku Rila, tedy hoře Mussale.

Vzhledem k výše popsaným teplotám je jasné, že Národní park Rila je v zimních měsících pravidelně pokryt sněhovou pokrývkou, pokud by se dal uvést nějaký průměrný stav, pak se jedná v průměru o vrstvu kolem 20 - 30 cm v nižších polohách, na vyšších místech to pak bývá až kolem jednoho metru. Výjimkou však nejsou ani dvoumetrové závěje na vrcholcích masívu. Sněhová pokrývka se udržuje v parku zhruba 70 dní v roce, ve vyšších nadmořských výškách ale i dvojnásobně déle.

Jak se dostat do parku

Do národního parku Rila je několik vhodných příjezdových cest. První variantou je příjezd po silnici z města Blavgoegrad. Tato silnice vede podél údolí řeky Blagoevgradska Bistritsa. Během letní sezóny zde lze využít autobusovou dopravu, autobusy mají pravidelný odjezd, pokud se to tak dá o odjezdech autobusů v Bulharsku vůbec říci, v pátek, sobotu a neděli v 8 hodin.

Další příjezdová cesta vede od města Belitsa, vzdáleného od parku zhruba 18 km. I vzhledem ke vzdálenosti mnoho turistů vyráží po svých ze železniční stanice Belitsa, která je od hranic parku vzdálena cca 21 km, počítá se tedy zhruba se čtyřmi až pěti hodinami lehké chůze.

Dalším bodem, odkud se dá do parku vyrazit, je město Yakoruda, ležící zhruba 16 km od ředitelství na okraji Národního parku v lokalitě Nechtenitsa.

Přístupových cest do parku je samozřejmě daleko více, například z vesnic a měst Sestrimo, Sapareva Banya či Kostenec. Obecně se dá tedy říci, že přístup do parku je možný prakticky ze všech stran, z některých částí se dá využít i hromadné dopravy, která však zpravidla funguje pouze během sezóny, tedy letních měsíců. Tyto měsíce jsou ostatně dobou, kdy Rilu navštěvuje nejvíce lidí, do značné míry to samozřejmě souvisí i s celkovým turistickým ruchem v Bulharsku a celém Balkáně, neboť turisté si sem jezdí odpočinout od neustálého válení se na plážích na východě země. Je však nutno podotknout, že cesta například z Burgasu či Varny je, ať už autobusem či autem, velmi zdlouhavá a je proto dobré si na výlet do Národního parku Rila vymezit několik dní. S tím souvisí i informace o tom, kde je možné v parku nebo jeho blízkém okolí přenocovat.

Ubytování a turistika

Správa Národního parku Rila naštěstí myslela i na turisty, kteří by zde chtěli ubytovat. K dispozici je tak přímo na území parku 17 menších a 4 větší chaty, přičemž celková kapacita lůžek je v těchto ubikacích kolem 1500. Oficiálně je táboření v parku zakázáno, nicméně přespat zde není problém, místní to tolerují. Je však potřeba dodržovat veškeré zásady táboření ve volné přírodě a vzhledem k tomu, že se nacházíme v Národním parku plném endemických rostlin a nenahraditelné přírody, se chovat ještě daleko opatrněji, než je to běžné v jiných částech země.

Celé pohoří protíná několik turistických cest, v tomto směru je pohoří Rila srovnatelné s jinými národními parky v Evropě. Parkem prochází dvě hlavní evropské turistické trasy, E4 a E8, na které navazují další stezky a cesty, které umožňují pěkné pěší výlety. Turisté sem přijíždějí obdivovat nádhernou a zachovalou krajinu, její drsné podmínky však nemusí vyhovovat méně zdatným návštěvníkům. Rila je též atraktivním místem pro mnoho extrémních sportovců a v poslední době, i díky neustále upravovaným cestám, sem přijíždí stále větší množství cyklistů, kteří chtějí pohoří a jeho krajinu vidět ze sedla svých kol. Parkem také nově vede botanická stezka, kterou jistě uvítají milovníci vzácných a dnes již málo rozšířených a unikátních rostlin. V oblasti parku se nachází i několik teplých minerálních pramenů.

Památky

Přímo na území Národního parku Rila se nachází několik chráněných památek, desítky dalších pak lze vidět v jeho blízkém okolí. Za všechny lze jmenovat třeba pozůstatky starověké římské silnice u obce Kostenets, kostel sv. Jiří v Belovu, středověké pevnosti nedaleko stejného města či zbytky starověkého města Germanea v obci Sapareva Banya. Z památek, které se nacházejí mimo území Národního parku Rila, avšak v žádném případě je nelze opomenout, stojí za zmínku zejména Rilský klášter, zařazený na seznam světového dědictví UNESCO. Byl založen již v 10. Století sv. Ivanem Rilským, poustevníkem, který byl v pozdějším období kanonizován. Klášter má nyní podobu z období 19. století a patří mezi nejvýznamnější památky celého Bulharska.

Národní park Rila patří u českých turistů spíše mezi méně známé. Je to dáno už samotnou oblastí, kdy většina českých turistů jezdí do Bulharska spíše než za poznáním přírody a místních památek za koupáním na východě země. Jak ale z výše uvedených skutečností vyplývá, je to ohromná chyba se do Národního parku Rila na několik dnů nevypravit. Dlouhá a únavná cesta, která nás sem čeká, bude jistě velmi brzy zapomenuta při prvním pohledu na pohoří a jeho nádhernou přírodu. A vzhledem k tomu, že na své si přijdou i milovníci kulturních památek, stojí návštěva parku opravdu za to.

Bližší informace se dají získat na oficiálních stránkách Národního parku Rila .

Zdroj + foto: rilanationalpark.org


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3869x] [16. červen 2010]
[NP Bulharska] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]