Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Pirin

Národní park Pirin

Tento bulharský národní park se nachází ve stejnojmenném pohoří, konkrétně mezi údolími řek Mesty a Strumy. Kdybychom měli jmenovat nejbližší velké město, tak by jím byla samotná Sofie, která je vzdálena asi 100 kilometrů.

Národní park Pirin je charakteristický zejména smíšenými listnatými lesy, které se nacházejí v v zóně poměrně chladného podnebí. Srážky zde převládají hlavně v létě a na podzim. Celková nadmořská výška parku se pohybuje v rozpětí od 1000 do 2915 výškových metrů a rozloha parku činí 401 km². Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Jan Ševčík.

Přírodní krásy parku

Samotné pohoří Pirin je druhým nejvyšším pohořím v Bulharsku. Krajina národního parku je tvořena nádhernými ledovcovými jezery a skalními štíty. Z geologického hlediska bychom jej přiřadili k Thrácko-makedonskému masivu. Hlavními skladebním materiálem tohoto masivu se stala břidlice, žula, vápenec a mramor.

Co se porostů týče, tak ty jsou tvořeny jak lesy listnatými, tak i jehličnatými. Jinak se zde také vyskytují pralesní oblasti, do kterých lidská ruka ještě nezasáhla. Velmi krásné jsou například borovicové porosty, které jsou olemovány velkou vrstvou lišejníků.

Podívat byste se určitě měli do malebných údolí řeky Strumy, jejíž toky tvoří v určitých místech nádherné vodopády. Kdybychom měli být ještě konkrétnější, tak se v parku nachází přes 60 vrcholů, jejichž výška přesahuje 2500 metrů nad mořem.

Ledovcových jezer je co do počtu více než 150. Další velkou výhodou tohoto parku je ta skutečnost, že zdejší počasí je počas celého roku poměrně slunečné.

Turistické trasy, výlety

Úvodem je třeba předeslat, že do tohoto parku se můžete vydat jak na kolech, tak pěšky. Na své si zde stoprocentně přijdou také horolezci. Mezi nejkrásnější oblasti v Pirinu patří pravděpodobně žulové vrcholy v blízkosti Kamenice, Džana a Poleženu.

Tato oblast se nachází v jižní části parku. Velmi zajímavou částí, která je ale od té první poměrně vzdálena, je mramorová část pohoří, jež se nachází v okolí Vichrenu a Končeta. Pokud vás tedy láká dovolená v Bulharku , rozhodně si nenechte ujít také tento národní park.

Trasa přes Králevodvorskou portu

Kdybychom se měli zmínit o nejznámějších turistických stezkách, tak jednou z nejzajímavějších tras se stala ta, která vede přes sedlo s názvem Kralevodvorská porta až k chatě Pirin. Odtud se pak můžete vydat do Melniku.

Pravděpodobně nejstrmější sestup vede do Banska, které se nachází na druhé straně hřebene. Pokud půjdete touto stezkou, tak můžete vidět velmi zajímavé scenérie, jímž dominuje Popovo jezero a také se můžete zastavit v některé z chat, jimiž jsou například Bezbog a Goce Delčev. Další možností je také velmi zajímavý sestup okolo chaty Kamenica. Dostanete se tak do údolí řeky Strumy a do města Sandanski.

Z historie

Národní park Pirin byl založen v roce 1962. Jmenoval se tehdy Vihren a jeho plocha činila zhruba 62 km². Psal se rok 1974, kdy byl tento park rozšířen o poměrně velkou plochu, kterou zabírá i nyní. Tato plocha je 274 km². V témž roce došlo také k jeho přejmenování na současnou podobu. V roce 1983 se stal Pirin součástí seznamu světového kulturního přírodního bohatství Unesco.

Fauna a flora

Kromě velmi pestrého geologického složení disponuje tento národní park velmi pestrou faunou i flórou.

Co se týká různých zajímavých rostlin, tak bychom měli jmenovat například olivovníky, které rostou v údolích řeky Strumy, stejně tak jako kdouloně a nebo ruje vlasaté. Najdeme zde také lilie a různé druhy vstavačů.

Rostou zde také prvosenky, jejichž některé druhy patří mezi endemitní. Co se skladby lesů týče, tak ze stromů převažuje buk. Jehličnany začínají ve výše položených oblastech.

Porosty, mezi něž patří třeba keřovitý jalovec a nebo zakrslá borovice, najdeme i ve velmi vysokých nadmořských výškách až kolem 2400 metrů nad mořem.

Fauna je charakteristická výskytem kamzíků. Ti zde žijí ve svém přirozeném prostředí a co do počtu je jich asi kolem 250. Dalšími typickými druhy zvířat, které zde žijí, jsou jeleni, zajíci, lišky a velké množství druhů hlodavců.

Spatřit lze také třeba medvěda hnědého a nebo vlka. Z ptáků lze vidět kroužit na obloze třeba Orlosupa bradatého a nebo supa hnědého. V lesích se vyskytují datlové, tetřevi, brhlící a spousta dalších ptačích druhů. Mezi plazy, kteří zde žijí, se řadí i zmije.

Lidé, zajímavosti

V parku lze nalézt stopy po opevněních a různé památníky, které připomínají období, kdy Bulhaři bojovali proti Osmanským Turkům. Velmi zajímavé jsou také kláštery, které se označují jako monastýry.

Ubytovat se můžete v některé z horských chat, jinak se v údolí nacházejí i bivaky, kde se nocuje ve vlastních spacích pytlích.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jan Potůček] [Zobrazeno 5792x] [28. červen 2009]
[NP Bulharska] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]