Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park YALA

Národní park YALA

Srí Lanka je ostrovním státem v Indickém oceánu, rozkládá se přímo na ostrově Cejlon, velmi blízko Indického poloostrova.

Národní parky na Srí Lance začali vytvářet Britové a dnes zde najdete poměrně rozsáhlou síť parků či rezervací. Tato země čítá přibližně 100 chráněných oblastí. Nejnavštěvovanějším parkem je Yala West, jehož rozloha je přibližně tisíc hektarů. Tento park najdete jihovýchodně od Kolomby.

Fauna a Flora

Park Yala West je bohatý na faunu, ale nezklame Vás ani okolí, ve kterém zvířata žijí. Park je totiž plný tvarovaných skal, malých jezírek, takzvaných lagun a mýtinek, kde jsou trnité keře, stromy, které jsou domovem pro mnoho druhu ptáků, pávy, medvědy, slony – Ti se však dost často schovávají před turisty, právě mezi stromy či keříky, v lagunách jsou krokodýli, ve volné přírodě či právě na mýtině můžete vidět leopardy, kteří tady žijí ve slušném zastoupení, což dělá z parku Yala jedno z několika málo míst, které leopardi obývají v tak hojném počtu. Dále se zde potkáte s jeleny, prasaty či lenochody. Dá se říci, že v této rozmanité krajině, najde domov snad každé zvíře, které vyhledává podmínky k životu takové, jako nabízí příznivé podnebí Srí Lanky. Cesta na Srí Lanku za dobrodružstvím, florou či faunou rozhodně stojí za to.

Srí Lanka poznávací zájezdy

Pokud byste se rádi podívali na výše popsaná místa, stačí zajít do cestovní kanceláře, která Vám formou poznávacích zájezdů, nabídne právě dovolenou na Srí Lanku. Rozhodně sledujte nabídky cestovních kanceláří, protože Srí Lanka je velmi navštěvovaná destinace pro milovníky přírody, takže ani o last minute zájezdy , nebude nouze. Avšak je třeba se dopředu seznámit s programem, který Vás čeká. Rozhodně si nenechte ujít nabídku výletu Safari, který Vás zavede právě mezi slony, leopardy, objevíte krajinu, která se stala domovem třeba pro slony, či ptactvo, které známe jen z filmu či zoo, na vlastní oči je ve volné přírodě, u nás rozhodně neuvidíte.

Pravidla chování v národním parku

Co se týče pravidel chování na výletech po národním parku YALA, tato pravidla jsou pro turisty či vědce, naprosto stejná a velmi přísná. Jakákoliv návštěva parku je povolena pouze v doprovodu zkušeného průvodce. Cesta parkem bývá zpravidla autem, které máte možnost si bez problémů zapůjčit. Nedoporučujeme se vydávat do parku na vlastní pěst, protože pro zvířata jsou lidé v některých případech vetřelci a rozhodně počítejte s tím, že si zvířata budou bránit svůj klid a svoje území. Místní zvířecí obyvatelé jsou na projížďky autem – většinou jeepem, zvyklí, občas jsou ochotni se i z bezpečné vzdálenosti nechat vyfotit. Některé parky nejsou přístupné veřejnosti, proto je třeba se předem informovat, který park či rezervace je Vám k dispozici.

Seznámení s místními obyvateli

V některých parcích dokonce žijí i místní lidé, takže při prohlídce parku a jeho krásy, se seznámíte i s místní mentalitou a lidmi, kteří v parku žijí. Rozhodně proti turistům nic nemají, naopak nechají Vás nahlédnout aspoň na chvíli do svého života, který je pro ně běžným, ale pro nás, kteří jsme zvyklí na vymoženosti civilizace, nepochopitelný. Přesto všechno, soužití lidí, zvířat a neposkvrněné přírody, je zde na Srí Lance běžné a velmi okouzlující.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Webmaster] [Zobrazeno 4397x] [3. červenec 2010]
[NP Asie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]