Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Kanha (Indie)

Národní park Kanha  (Indie)

Národní park Kanha patří mezi nejznámější národní parky na území Indie. Leží v nadmořských výškách od 600m.n.m do 900m.n.m. a jeho celková rozloha činí 1.945 km2. Najdeme jej na území indického státu Madhaya Pradesh zhruba 160 km od města Jabalpur. Celá oblast leží ve střední části Indie. Národní park Kanha byl založen v roce 1955 a jedná se o jeden z nejmalebnějších a nejkrásnějších parků v celé Asii. Jeho krajina byla mimo jiné inspirací pro spisovatele Rudyarda Kiplinga, autora známého románu Knihy džunglí. Park byl založen zejména z důvodu ochrany místní krajiny a také vzácných zvířat. Zajímavostí rozhodně je to, že již o dvacet dříve byl v této oblasti zakázán lov divoké zvěře, jedinou výjimku přitom tvořila divoká prasata.

Kanha je místem výskytu mnoha vzácných zvířat

Vzniku Národního parku Kanha předcházela existence chráněného lesa, který byl vyhlášen již v polovině devatenáctého století. Od té doby zde byl povolen lov divoké zvěře jen na základě povolení od místních úřadů. Po vyhlášení oblasti za národní park došlo v následujících letech k rozšíření chráněného území až do současných rozměrů. Park se stal součástí Projektu Tygr, který má za cíl zachránit přítomnost bengálského tygra. Tygr bengálský je přísně chráněný živočich. I díky tomu se počty kusů v posledních dekádách zvedly. Dnes se odhaduje, že jen na území Indie žije kolem 2.000 tygrů bengálských, další pak lze spatřit v Bangladéši a výjimečně i v Nepálu. Právě tygr bengálský má celkem početné zastoupení ve volné přírodě Národního parku Kanha. Kromě něj je zde možné spatřit a potkat i mnohé další druhy savců. Zmiňme například leopardy, medvědy či dhouly, psovité šelmy, které se vyskytují hlavně jižní a jihovýchodní Asii. Zapomenout nesmíme ani na barasingy, zvláštní druh jelenů, který žije jen v této oblasti a lze ho spatřit na zdejších rozlehlých loukách. Kromě jelena barasingy zde žijí také jelen Sambar či Muntiacus - Muntžak. Z dalších typických savců uveďme též antilopy Nilgai, antilopy čtyřnohé, antilopy jelení, šakala obecného, medojeda kapského, hyenu žíhanou, kočku bažinnou či kočku bengálskou.

Počasí a vstup do parku

Při návštěvě Národního parku Kanha je samozřejmě potřeba počítat s tropickým podnebím. Typická jsou horká léta, vlhký vzduch a teploty, které dosahují běžně kolem 40° C. v zimním období pak průměrné teploty dosahují jen 24° C, v noci o deset stupňů méně. Roční průměrné srážky se zde pohybují kolem 152cm. Park je od července do poloviny října v době monzunů pro veřejnost uzavřen, jinak je sem vstup za poplatek a pouze s účastí průvodce. Park je přístupný jen v určitých hodinách.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4511x] [13. září 2011]
[NP Asie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]