Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Cotopaxi

Národní park Cotopaxi

Pokud cestujete po Jižní Americe a trasu přes Ekvádor, pak byste rozhodně neměli vynechat místní Národní park Cotopaxi. Jedná se o nejpopulárnější ekvádorský národní park, který byl vyhlášen již v roce 1975. V první řadě je nutné si uvědomit, že tento park se rozkládá ve vysokých nadmořských výškách, a to v rozpětí od 3400 m.n.m. až do 5897 m.n.m. Rozloha parku ( 33393 ha) je v porovnání s celkovým územím Ekvádoru nepatrná, nicméně i přes to se tento kousek země rozhodně vyplatí navštívit. Dominantou Národního parku Cotopaxi je samozřejmě stejnojmenná sopka, která je zároveň nejvyšším bodem v oblasti.

Fauna a flora

Jak již bylo výše zmíněno, oblasti Národního parku Cotopaxi dominuje nejvyšší aktivní vulkán na světě, sopka Cotopaxi. Kromě ní se zde dále vyskytují i tři další činné sopky.

Flora

Krajinu tvoří alpinské biotopy, dále pak charakteristické vulkanické biotopy, horské stepi ( tzv. Páramo), a horské tundry. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce se ve vyšších polohách nevyskytují žádné vyšší rostliny, nad 4500 m.n.m. již převažují pouze lišejníky. Je zde evidováno asi 200 druhů cévnatých rostlin.

Přestože se oblast kolem sopky Cotopaxi stala národním parkem, je zde jasně patrný nešetrný zásah lidí, v nižších nadmořských výškách totiž byla vytěžena značná část dříve nepropustného pralesa. I díky tomu je však přístup do národního parku poměrně snadný.

Fauna

Místní fauna je poměrně bohatá. Hojné je zastoupení savců. Narazit lze mimo jiné například na medvěda brýlatého, z psovitých pak například na psa horského, kočkovité šelmy zastupuje puma americká. Z čeledi jelenovitých lze spatřit třeba jelence běloocasého či mazama červeného, někdy též nazývaného jelínek červený či jelínek andský.

Pro tuto oblast Jižní Ameriky jsou příznační i dravci. Z čeledi kondorovitých to je zejména kondor andský, kondor krocanovitý nebo kondor havranovitý, orlovcovité pak zastupuje orloven říční, z jestřábovitých při troše štěstí spatříme káně orlí, ze sokolovitých pak čimanga andského a poštolku pestrou. V Národním parku Cotopaxi je zjištěn i výskyt pěvců, konkrétně pak hrnčiříka paramového, ostrochvotky andské či skorcovce pruhokřídlého a tlustozubého.

Zajímavosti

V první řadě láká turistiky do toho parku samotná přítomnost největšího aktivního vulkánu světa, sopky Cotopaxi vzpínající se do nadmořské výšky 5897 metrů. Oblíbená je tato hora mezi horolezci, kdo z nich někdy plánoval výstupy v Jižní Americe, jistě Cotopaxi zahrnul do plánů. Sopka je však poměrně snadno přístupná i pro turisty, z nedalekého Quita totiž vede až do poloviny hory silnice, která končí u chatyJosé Ribas. Odtud začíná stoupat vzhůru právě většina horolezců, kterým nestačí pouhý výhled, ale chtějí sopku zdolat. Cesta na vrchol Cotopaxi ze zmíněné trvá obvykle okolo šesti až osmi hodin.

Sopka Cotopaxi se pravidelně ozývá zhruba po patnácti letech, nicméně poslední erupce byla v roce 1975.

Kromě Cotopaxi nabízí Národní park mnohé další možnosti, a to zejména pro horolezce a stoupence trekingu. Za výborné trekařské oblasti se považují hory Marurco, Sincholagua, Quilindaňa a Rumiñahui. Posledně jmenovaná hora se nachází severovýchodně od sopky Cotopaxi a dosahuje 4757 m.n.m.

Skalním kańonem okolo Cotopaxi dolů do údolí teče řeka Rio Pita, kde lze na základě povolení chytat ryby. Jedná o řeku s velkým výskytem pstruhů. Samotná řeka je lemována celkem osmnácti vodopády.

Cesta do Cotopaxi a poplatky

Nejsnazší způsob, jak se dostat do Národního parku Cotopaxi je pro turisty z hlavního města Ekvádoru Quita. I vzhledem k předpokladu, že návštěvníci parku přicestují do Ekvádoru letecky, je tato cesta nejběžnější. Vzdálenost Quita od Cotopaxi je zhruba kolem 70 km, zabere kolem dvou hodin, neboť se jedná o horskou oblast.

Před vstupem do Národního parku je nutné složit poplatek, který v současné době činí 10 USD na osobu.

Počasí v Ekvádoru

Zatímco nížinaté oblasti Ekvádoru ( pobřeží či oblast Amazonie) mají teplé podnebí, kdy se zde průměrné teploty šplhají i na 25 stupňů, horské oblasti, mezi něž patří právě Národní park Cotopaxi či Quito, jsou o poznání chladnější a průměrná letní teplota je zde až o deset stupňů nižší. Vrcholky hor pak mívají průměrné teploty jen okolo 13 stupňů. I díky poloze Ekvádoru se počasí v průběhu roku příliš nemění.

Je zde však značný rozdíl mezi denními a nočními teplotami.

Období od prosince do května bývá i v této oblasti srážkově bohatší než po zbytek roku.

Ekvádor

Ekvádor, dle oficiálního názvu Ekvádorská republika ( Ecuador nebo República del Ecuador), není samozřejmě pro turisty lákavá jen Národním parkem Cotopaxi. Tato rovníková země, rozlohou zhruba třikrát větší nežli Česká republika, avšak co do počtu obyvatelstva prakticky srovnatelná ( 13 mil. obyvatel), postupně směrem k jihu ztrácí svoji hornatou tvář. V jižní části se nalézá Národní park Cajas, kde je několik set větších i menších jezer, oficiálně však svůj název má pouze 250 z nich.

Hlavní město Quito, konkrétně jeho historické centrum, je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO a jedná se o druhé nejvýše položené město na světě ( nadmořská výška 2850 m.n.m.).

Pakliže jako turisté budete chtít vidět alespoň kus amazonského pralesa, pak právě Ekvádor je možná tou nejlepší volbou, neboť je zde prales zdaleka nejpřístupnější.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Roman Beneš] [Zobrazeno 5104x] [12. srpen 2010]
[NP Amerika] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Lekníny na Krce ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]