Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Ciénega de Zapata

Národní park Ciénega de Zapata

Národní park Ciénega de Zapata zabírá celou jižní část provincie Matanzas na poloostrově Península de Zapat, který je též známý pod názvem Ciénega de Zapata. Tuto část ostrova zabírá velký národní park, který se rozkládá zdánlivě na nekonečných mokřinách, střídaných velmi hustými lesy. Zdejší prostředí je takřka nedotčené civilizací. Poloostrov je protkán četnými řekami a lagunami, což je prostředí, které je jako stvořené pro vzácné vodní ptactvo. Národní park je proto často nejvyhledávanějším revírem ornitologů. Podnebí si ze udržuje stálou vlhkost, typickou pro tropické oblasti.

Zvířata, pro které je Kuba domovem

Na kubánském poloostrově Zapata se nacházejí nejrozlehlejší bažiny v Karibiku. Dnes je území Ciénega de Zapata vyhlášeno národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO. Právě v těchto místech se vyskytují některé chráněné živočišné druhy jako například krokodýl, kapustňák a v hojném zastoupení vzácných ptáků, zejména plameňáci. Dalším druhem, který je vzácný a stojí za zmíňku, je volavka modrá. Příroda je téměř neprozkoumatelná, protože se zde rozprostírají hojné močály, laguny, různorodé dřeviny či palmy, které dodávají parku vzhled, nedotčeného světa. Právě v korunách stromů si svá hnízda budují kormoráni nebo fregatky. Svůj domov tady našel i papoušek kubánský. V sezóně od října až do dubna, je místní národní park útočištěm i pro mnoho stěhovavých ptáků. Pro rybáře jsou zde nabízeny speciální výlety. Skutečným rájem rybářů je však Laguna de las Salinas, v jejichž vodách žije tarpon nebo mořská štika. V rámci zájezdu Kuba last minute rozhodně stojí za to, se i na Vaše případné koníčky, jako je třeba právě rybaření, zeptat a rovnou si s sebou zabalit vše potřebné, abyste si rybolov nemuseli odpírat ani na dovolené.

Vzácný strom Mangrova

Mezi vzácné stromy na Kubě patří rozhodně Mangrova, která má pro přírodu, dost důležitou funkci. Spletitá síť jejich kořenů zpevňuje půdu, která pak lépe odolává mořským vlnám. Mangrovy dobře filtrují naplaveniny, které přinášejí řeky z vnitrozemí a vytvářejí kolem sebe novou půdu. Další významnou funkcí tohoto vzácného stromu je vytváření důležitého zázemí pro různé živočichy, například ústřice, houby, korýše, ryby a dokonce i pro žraločí mláďata. Mangrovy rozhodně zaujmou i svou úchvatnou vůní již na dálku. Právě i z těchto důvodů je právě vaše last minute dovolená v této oblasti takovým zážitkem.

Vesnice Guamá a její historie

Atraktivní zajímavostí v této destinaci je pro návštěvníky určitě vesnice Guamá, která leží v samém srdci národního parku. Jedná se o 13 ostrůvků propojených dřevěnými můstky, tvořící hotelový komplex v podobě doškových cabaňas, které jsou napodobeninou vesnice původních indiánů Taínos. Většina turistů sem zavítá, aby se prošli po dřevěných chodnících, pozdravili kachny, volavky a dali si něco dobrého k jídlu. Legenda o tomto místě vypráví, že indiáni, než aby odevzdali své šperky španělským conquistadores, tak je raději naházeli do moře. Vaše last minute dovolená rozhodně uspokojí i ty, kteří hledají v těchto místech tajemno či legendy z historie.

Další místa, lákající k výletům

Jestliže se přece jen nechcete stále vystavovat sluníčku, na kouzelných plážích, máme pro Vás několik typů, kam se můžete podívat. Dovolená Kuba totiž nabízí víc, než jen pláže a místa k odpočinku, či pobavení. Úchvatná krokodýlí farma v La Boca de Guamá, kde chovají ohrožené kubánské krokodýly, rozhodně stojí za návštěvu. V La Boca můžete v ohradě pozorovat plazy, zapózovat si s krokodýlím mládětem nebo si pochutnat na krokodýlím steaku. Obávané plazy je možné si prohlédnout též během projížďky, na rozlehlém jezeře Laguna del Tesoro (Jezero pokladů), které se rybami jen hemží. Velkou atrakcí zůstává zajímavé Museo Playa Girón, které slouží jako emotivní památník třídenní katastrofy v Zátoce sviní. Jsou v něm vystaveny tanky, vojenské letadlo a další vojenská bojová technika ze slavné bitvy v roce 1961. Míst, které můžete navštívit, je tolik, že je jen na Vás, co Vás zajímá a jaký druh dovolené, preferujete.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 4727x] [14. červenec 2010]
[NP Amerika] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]