Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park La Vanoise

Národní park La Vanoise

Francie má několik významných národních parků, mezi něž se řadí také Národní park La Vanoise. Ten najdeme ve francouzských Alpách na jihovýchodě Francie. Národní park La Vanoise volně navazuje na italský Národní park Gran Paradiso.

Základní fakta o parku

Národní park La Vanoise byl vyhlášen v roce 1963 a jedná se tak o vůbec nejstarší národní park na území Francie. Nachází se v regionu Rhone Alpes, v departmentu Savojsko. Jeho rozloha činí 529 km2. Podstatnou část parku zabírá zaledněný masív, naopak jen minimální množství parku je zalesněno. Že se jedná o typicky vysokohorský národní park dokazuje fakt, že zde nalezneme více jak stovku vrcholů, které přesahují magickou hranici 3000 m.n.m. Park byl zřízen zejména proto, aby pod velkým náporem turistů byla chráněna zdejší velehorská krajina. V blízkosti parku se nachází hned několik světoznámých lyžařských středisek, jako jsou kupříkladu Les Trois Vallées, Tignes, Val-d'Isère, Les Arcs, La Plagne a mnohá další.

Fauna

Vysokohorská oblast Národního parku La Vanoise je útočištěm mnoha druhů zvířectva. Mezi nejcharakterističtější zvířata patří kozorožci, jejich počet je odhadován na více jak 2.500 kusů, dále pak kamzíci, jichž se zde pohybuje údajně až 6.000. Kromě těchto druhů je možné v parku bez větších problémů vidět například sviště horského, zajíce běláka, bělokura horského či třeba kosa horského.

Flora

I flora má poměrně bohaté zastoupení. Celkem je spočítán výskyt zhruba 1200 druhů fauny. Typickými rostlinami pro oblast francouzských Alp v oblasti Národního parku La Vanoise jsou mimo jiné orchideje, hořec či lilie. Krajina je poměrně chudě zalesněna, což je samozřejmě dáno vysokou nadmořskou výškou. Zalesněno je méně jak jedno procento území parku, stromy jsou převážně borovicové. Na ostatním území převládají horské louky a pastviny a samozřejmě také všudypřítomné ledovce, skály a sněhová pole.

Podloží parku je převážně horninové, dominuje vápenec, křemenec a pískovec.

Jezera

V celé oblasti Národního parku La Vanoise nalezneme celkem více jak sto menších i větších jezer. Mezi nejvíce navštěvovaná místa patří jezera Lac du Clou, Lac Rond a Lac Blanc. Například na jezero Lac Blanc vede turistická trasa, nejsnadněji se sem návštěvníci mohou dostat z 1,5 h vzdáleného města Le Croétet.

Města

Alpám dominují především malá městečka a vesnice, která jako by si žila svým životem, v některých částech Vás místy ani nenapadne, že žijeme v 21. století. Za návštěvu rozhodně stojí malebná městečka Aussois, Arc, Bassans, Champagny-le-Haut, Champagny-le-Bas či La Chiserette.

Turistika

Před návštěvou Národního parku La Vanoise je dobré si uvědomit, že se jedná o velmi hojně navštěvované místo, kam ročně přijíždějí desetitisíce turistů. Pokud tedy máte raději národní parky, kde nepotkáte často po celý den ani živáčka, pak Vás návštěva tohoto národního parku asi příliš neohromí, neboť zde budete potkávat turisty opravdu na každém rohu. Je třeba také počítat s tím, že se jedná o vysokohorské oblasti, tudíž je nutné s sebou mít kvalitní oblečení a vybavení do přírody, podmínky zde mohou být i během letní sezóny poměrně drsné. V okolí Národního parku La Vanoise se nachází dostatečné množství hotelů a penzionů, takže s ubytováním by neměl být až takový problém. Často však bývají tyto hotely zaplněné, je tak dobré si je rezervovat s dostatečným předstihem.

Pro milovníky hor a velehor bude návštěva Národního parku La Vanoise ve Francii výbornou záležitostí. Navíc je možné na jeden zátah navštívit i blízký italský Národní park Gran Paradiso , jehož podrobný popis na našich stránkách rovněž naleznete.

foto: wikipedia


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 5114x] [3. květen 2011]
[Francie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]