Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Écrins

Národní park Écrins

Na jihovýchodě Francie se nachází Národní park Écrins. Jedná se o jeden z celkem devíti národních parků, které leží na území Francie, přičemž tři z těchto devíti parků jsou v zámořských územích Francouzské republiky. Je součástí dvou departmentů - Isére a Hautes-Alpes. Severně od Écrins leží město Grenoble, jižně od parku je pak město Gap.

Základní fakta

Národní park Écrins se rozprostírá na ploše 918km2. Tvoří jej převážně hornaté území, neboť je součástí Daufinských Alp. Právě proto se zde nacházejí vysoké vrcholky, které lákají horolezce. V rámci parku naleznete rozlehlá ledovcová pole a údolí, dále pak také pastviny, které jsou typické pro alpské prostředí.

Historie

Počátky ochrany území Écrins spadají již do počátku minulého století, kdy zde byl zřízen soukromý park. Teprve v roce 1973 byl však Écrins oficiálně vyhlášen národním parkem. Kromě zmíněných 918km2, které přímo spadají pod národní park, je zde celkem 270 tisíc hektarů ochranné zóny, která má sloužit k zachování přírodního bohatství. I díky tomu je území Národního parku Écrins dnes považováno za jedno z nejzachovalejších v rámci celé Francie a park je označován za asi vůbec nejkrásnější ze všech devíti NP.

Parc national des Écrins, jak zní oficiální francouzský název, nabízí přímo ideální podmínky pro milovníky horolezectví. Zdejší vrcholy jsou poměrně náročné. Nejvyšší horou lokality je Barre des Ecrins, která dosahuje nadmořské výšky 4102 metrů. Národní park je však velmi rozmanitý, nejdou zde jen vysoké hory. Koneckonců o tom hovoří i fakt, že nadmořská výška se na území parku pohybuje od 800m.n.m. až do zmiňovaných 4102m.n.m. Díky relativní nehostinnosti prostředí bylo území vždy jen mírně osídleno, i proto si zachovává svůj přirozený ráz.

Fauna

V národním parku je poměrně bujný život. Nalezneme zde kolem 60 druhů savců, přičemž převládají hlavně kamzíci, zajíci sněžní, hranostajové nebo svišti. Sídlí zde také více než 200 druhů ptáků, z nichž lze vyzdvihnout kupříkladu tetřeva hlušce, orla skalního nebo sněhuli horskou. Dále zde byl zaznamenán výskyt 12 druhů plazů a obojživelníků.

Flora

Díky rozmanité krajině a různým nadmořským výškám se zde daří velkému počtu druhů rostlin. Celkem zde odborníci monitorují více než 1.800 druhů rostlin, z nichž některé z nich jsou endemity.

Turistika

Z turistického hlediska je Národní park Écrins velmi vyhledávaným místem. Není proto divu, že je zde velký počet značených tras a stezek. Jejich hustotu potvrzuje fakt, že celková délka značených tras přesahuje 650 kilometrů. Lidé zde mohou zvolit ubytování v horských chatách, ale využít mohou i volné přírody, neboť spaní pod širým nebem je zde bez problémů tolerováno, samozřejmě za dodržení určitých podmínek. Na hranicích parku se nacházejí také menší lyžařská střediska. V parku je pro turisty zřízeno celkem sedm informačních středisek, kde jsou k dostání mapy, knihy, drobné upomínkové předměty a mnoho dalších zajímavých věcí.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4753x] [6. březen 2013]
[Francie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Vodopády NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]