Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Lovcen

Národní park Lovcen

Černohorský národní park Lovćen je situován mezi třemi významnými městy- Kotorem ( na západě), Budvou ( na jihu) a Cetinjem ( na východě). Park je pojmenován podle jeho nejvyššího vrcholu, který dosahuje výšky 1749 m.n.m.

Rozloha parku je 6220 hektarů, velikostí tak rozhodně nepatří mezi nějak velké parky, a to i v porovnání s těmi, které se nacházejí přímo na území Černé Hory.

Flora

Přibližně dvě třetiny rozlohy národního parku Lovćen zaujímají lesy. Dominantní jsou zde hlavně černé buky. I díky nim hora Lovćen a její okolí vypadá někdy až pochmurně. Zdání však klame, jde o místo, které je velmi příjemné.

Zbylá třetina území parku je spíše kamenitějšího rázu, vyskytují se zde drobné rostliny, zejména třezalky, ale také máta nebo šalvěj.

Fauna

Na území národního parku Lovćen je zjištěn výskyt více než dvou set druhů opeřenců, mezi nimi například i sokol stěhovavý, orel královský nebo orel skalní.

Hojně zastoupeni jsou zde motýli, kterých je zde kolem 80 druhů. V parku lze samozřejmě zahlédnout i velké savce, a to včetně medvěda hnědého či vlků. Ve značném množství jsou tu zastoupeni také plazi.

Turistika

Národním parkem Lovćen prochází několika značených turistických tras a stezek, které jsou určeny pro pěší turistiku i cyklisty. Trasy jsou vedeny ze všech tří měst- Kotoru, Cetinje i Budvy, jednoho z hlavních turistických cílů turistů, kteří míří do Černé Hory.

Při návštěvě národního parku Lovćen můžete navštívit třeba Njegošovo mauzoleum, které se nachází na vrcholu Jezerski vrh ( 1657m.n.m.). Jedná se o mauzoleum jednoho z nejznámějších černohorských hrdinů. Vstupné do mauzolea činí 3 EUR.

Kancelář národního parku Lovćen se nachází v obci Ivanova Korita, je v provozu běhemm turistické sezony, tedy od dubna do října. V obci je možné si zajistit ubytování v chatkách.

Pro Černohorce samotné je významným místem také Njeguši, které se nachází v severní části parku. Jde o rodiště Petra II. Petroviče Njedgoše.

Zajímavostí je, že se zde údajně vyrábí nejlepší pršut v celé Černé Hoře. To lze ostatně poznat i podle toho, že i v mnoha jiných oblastech země najdete na jídelních lístcích pokrm Njeguški.

Při výletu do NP Lovćen určitě navštivte také nedaleké město Cetinje, které bylo založeno koncem patnáctého století. Nachází se zde Národní muzeum Černé Hory, Historické muzeum, Umělecké muzeum a několik dalších. Za návštěvu pak stojí také Cetinjský klášter.

Foto: Njegošovo mauzoleum


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3076x] [31. červenec 2013]
[Černá Hora] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Glacier Point ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]