Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Biogradska Gora

Národní park Biogradska Gora

Národní park Biogradska Gora leží severovýchodně od Podgorice, v pohoří Bjelasica. Jeho rozloha činí 1600 hektarů. Park je z převážné části tvořen panenským pralesem. Jedná se o jeden z posledních tří původních pralesů, které lze v Evropě nalézt. Ochrana území se datuje již do devatenáctého století, kdy ji nakázal král Nikola.

Přístup do parku

Do národního parku Biogradska Gora se nejlépe dostanete z dálnice, která vede mezi Podgoricou a srbským Bělehradem.

Vstupní brána do parku se nachází mezi městečky Kolašin a Mojkovac. Tudy se dostanete k jedné z dominant parku, k Biogradskému jezeru. Vstupné do parku činí 2 EUR.

Přímo u jezera je možnost se občerstvit ve zdejší restauraci, kde si pochutnáte na tradičních černohorských specialitách, jako jsou například pokrmy z jehněčího nebo telecího masa.

Biogradské jezero je skvělým místem pro odpočinek. Lze si zde pronajmout loďku, která stojí od 5 EUR na hodinu zapůjčení.

Ani milovníci rybaření nepřijdou zkrátka, stačí si zde zakoupit jednodenní rybářskou povolenku, která vyjde na 20 EUR na den.

Pramice i rybářské povolenky si zajistíte v kanceláři národního parku, která se nachází v těsní blízkosti hlavního parkoviště u jezera.

Pro ubytování pak lze zvolit zdejší tábořiště, kde kromě stanu můžete zvolit také nocleh v jednoduše zařízených srubech.

Příroda

V národním parku Biogradska Gora si užijí milovníci botaniky. Už jsem zmínil, že jde o jeden z posledních původních pralesů v Evropě.

V hojném množství zde rostou zejména buky, jedle, dále pak také jalovce, jilmy nebo bílé jasany. Do oblasti nemíří takové davy turistů jako třeba do NP Durmitor , takže je zde klid a pohoda.

Turistické cíle

Kromě již zmíněného Biogradského jezera stojí za návštěvu také vrchol Bedovac, který se tyčí do výšky 1774 metrů nad mořem. Dostanete se do něj po trase, která vede přímo od hlavního parkoviště u jezera.

Odtud se dá vyrazit i na další vrchol, kterým je Razverše. Ten dosahuje výšky 2033. Oba vrcholy poskytují nádherný výhled na okolní krajinu.

Národní park Biogradska Gora tak rázem budete mít jako na dlani. Pokud zvolíte tuto trasu, zabere vám maximálně pět až šest hodin, túra přitom není až na pár výjimek nijak náročná, zvládne ji každý zkušenější a vytrvalejší pěší turista.

Během návštěvy parku můžete zavítat do malého městečka Mojkovac, které je vstupní branou do NP Biogradska Gora i NP Durmitor. Centrum tohoto městečka, kde žije jen kolem 4 tisíc stálých obyvatel, zaujme zajímavě řešením trojúhelníkovým náměstím s výraznou sochou. Z města se pak lze vydat na zhruba patnáctikilometrovou trasu po okolích horách.

Foto: cs.wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x[Roman Beneš] [Zobrazeno 2580x] [3. červenec 2013]
[Černá Hora] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]