Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Skadarské jezero

Národní park Skadarské jezero

Skadarské jezero leží zasahuje do území dvou států- Černé Hory a Albánie. Její necelé dvě třetiny, které jsou součástí území Černé Hory, patří do stejnojmenného národního parku, který byl vyhlášen v roce 1983. Název jezera a národního parku je odvozen od obce, která leží na albánské straně- Shkodër.

Samotné Skadarské jezero má celkovou rozlohu 391km2, což z něj dělá vůbec největší jezero na Balkánském poloostrově. Nutno říci, že rozloha jezera je značně kolísavá, zejména v období jara a podzimu se díky vydatným vodním srážkám jeho plocha rozšiřuje až přes 500km2. Co se týče polohy jezera, je rozprostřeno mezi masivy Sutorman, Tarabos, Prokletije a Rumija. Skadarské jezero má na většině místech jen malou hloubku, která dosahuje pěti až osmi metrů, nejhlubší bod je cca 60m pod mořem. Na jezeře se nachází celkem kolem 50 menších ostrovů. Velkou zajímavostí je, že jeden z těchto ostrovů sloužil v minulosti jako netradiční vězení. Jednalo se totiž o vězení, které bylo určeno pro neplavce.

Skadarské jezero je napájeno hned z několika řek, těmi nejvýznamnějšími toky, které pramení do jezera, jsou kupříkladu řeky Morača, Plavnica nebo Crnica.

Co je však z hlediska národního parku Skadarské jezero nejvýznamnější a je to důvodem, proč jezero a jeho okolí bylo vůbec za národní park vyhlášeno, je zdejší přítomnost ptactva.

Fauna Skadarského jezera

Národní park Skadarské jezero je v kontextu s ostatní krajinou na Balkáně a v Evropě výjimečný v tom, že se zde vyskytují hojné kolonie ptactva. Celkem zde totiž hnízdí více než 270 druhů ptáků. Každou zimu jich zde přezimují statisíce. Skadarské jezero je také vůbec posledním místem, kde trvale v rámci Evropy sídlí pelikáni. V samotném jezeře se pak vyskytuje více než 40 druhů sladkovodních ryb. I proto je jezero vyhledávaným místem pro sportovní rybáře, kteří si zde bez problémů mohou zakoupit jednodenní rybářské lístky.

Flora

Okolí Skadarského jezera je velmi bažinaté. Přímo na jezeře najdete hojný výskyt vodních rostlin, zejména odrůdy leknínů, rákos, kotvice plovoucí a mnoho dalších. Močálovité pobřeží je pak hustě obrostlé orobincem. Okolí jezera dominují lesy s divokými kaštany.

Turistika

Skadarské jezero je volně přístupné. Návštěvníci si zde kromě rybaření mohou užít také projížďky na lodích. V tomto ohledu je nejvhodnější zejména obec Virpazar, kde místní podnikatelé nabízejí vyjížďky po jezeře na malých motorových lodích. Součástí zdejší kultury je i hojný výskyt pravoslavných kostelů, které se nacházejí snad ve všech vesnicích a městech v okolí jezera.

Virpazar se nachází na západním břehu jezera a je hlavním přístavem. Turisté se do obce nejsnadněji dostanou přímo z Podgorice, odkud sem jezdí vlaky. Přímo v obci naleznou turistické infocentrum, kde je možné si také zakoupit rybářskou povolenku či vyhlídkovou plavbu.

Zajímavým místem, které stojí za to navštívit, je také rybářská osada Vranjina, která se nachází na východním břehu Skadarského jezera. Vyhlášené jsou zdejší rybářské obchůdky také restaurace, které logicky připravují zejména speciality z ryb, jež byly uloveny přímo v jezeře.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3066x] [12. únor 2013]
[Černá Hora] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]