Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Durmitor

Národní park Durmitor

Na severu Černé Hory se rozkládá Národní park Durmitor. Jedná se o jeden ze čtyř národních parků v této zemi, kromě Durmitoru se jedná ještě o NP Skadarské jezero, NP Lovčen a NP Biogradska Gora.

Základní fakta

Národní park Durmitor byl založen v roce 1952. O téměř třicet let později, konkrétně v roce 1980, byl také zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše téměř 40 tisíc hektarů. V rámci parku, který je volně přístupný veřejnosti, se nachází nejvyšší hory v zemi, jsou zde také významné jeskyně a horská jezera. Durmitor láká zejména na relativně nedotčenou a divokou krajinu, což je do určité míry dáno jeho vyšší nadmořskou polohou a také tím, že jej oproti mnoha jiným evropským národním parkům dosud nenavštěvuje tak velký počet turistů. Durmitor leží nedaleko hranic se Srbskem a také Bosnou a Hercegovinou, do určité míry zdejší hory tvoří jakousi přírodní hranici. Durmitor je oblíbenou oblastí nejen pro pěší turisty, jezdí sem také lyžaři a během léta se zde vyskytuje i značný počet horolezeckých nadšenců, kteří oceňují náročnost zdejších horských masivů.

Příroda

V NP Durmitor se nacházejí vápencová pohoří, která vznikla v druhohorním období. Jsou silně zvrásněná, v minulosti byla mnohá z nich tektonicky aktivní. Nedílnou součástí zdejší krajiny jsou také ledovcová jezera.

Nejvyšším vrcholem NP Durmitor je hora Bobotov kuk, která dosahuje nadmořské výšky 2.523m.n.m. Celkem se jedná o čtvrtou nejvyšší horu v celé Černé Hoře. Zdejší pohoří je součástí Dinárských Alp. Kromě Bobotova Kuku zde naleznete i další vrcholky, které dosahují nadmořské výšky přes 2.000m.n.m.

Atraktivita zdejšího národního parku je dána velkou rozmanitostí krajiny. Z vysokých hor lze sestoupit do malebných nížin, v nichž protékají řeky a potoky. Zdaleka největší a nejvýznamnější je řeka Tara, jejíž monumentální kaňon uchvátí každého milovníka přírody. Kaňon dosahuje hloubky až 1.300 metrů, jde tak o druhý nejhlubší kaňon na celém světě, přičemž tím nejhlubším je kaňon v americkém Coloradu. Délka kaňonu je přibližně 80 kilometrů. Zajímavostí je, že řece Tara se někdy přezdívá „slza Evropy“. Kromě Tary protínají Durmitor také menší řeky Piva, Sušice nebo Komarnice. Za zmínku stojí také kaňon řeky Piva, který dosahuje hloubky až 900 metrů. Na zdejších řekách je poměrně hojný výskyt vodopádů, některé z nich jsou přitom zcela fascinující.

Turistika

Jak jsem již zmínil, Durmitor zatím není příliš navštěvován, během letní sezony se však počet zahraničních turistů každým rokem lehce zvedá. Pro návštěvu NP Durmitor je nejlepší zvolit jako výchozí místo obec Žabljak, která leží nedaleko řeky Tary. Co je zajímavé, jde o vůbec nejvýše položené letovisko na Balkáně. V Žabljaku se nachází zimní středisko, které využívají zejména balkánští milovníci zimních sportů. Co je však hlavní pro turisty, v obci naleznou kancelář NP, kde jsou k dostání materiály, které se hodí pro lepší poznání parku. V nabídce kanceláře tak nechybí ani podrobné turistické mapy.

Z turistického hlediska jsou kromě zmíněných vrcholků či kaňonu řeky Tara zajímavé také Černé jezero a v jeho blízkosti se nacházejí Titova jeskyně. Samotné Černé jezero leží na hranici parku, jde o největší jezero v rámci Durmitoru, neboť má délku více než 1 kilometr. Titova jeskyně, pojmenovaná po komunistickém prezidentovi Josipu Titovi ( prezidentem Jugoslávie v letech 1953- 1980), byla útočištěm jeho a partyzánů. Díky tomu, že je vzhledem ke reliéfu zdejší krajiny prakticky nedostupná a nedobytná, byla ze strategického hlediska zvolena partyzány velmi dobře, odolali zde i útokům Osy. Dnes se u Titovy jeskyně nachází infocentrum, kde jsou k dostání drobné suvenýry.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3599x] [4. leden 2013]
[Černá Hora] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]