Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Kakadu

Národní park Kakadu

Bývá označován ze jeden z deseti nekrásnějších národních parků na světě. Proslavil jej určitě i film Krokodýl Dundee, jehož značná část se natáčela a odehrávala právě na území tohoto parku. Že stále nevíte, o jakém NP je řeč? Jistě, jedná se Národní park Kakadu.

Nachází se v severní části Austrálie, konkrétně v Severním teritoriu, řídce osídlené oblasti, kde však žili první obyvatelé již před více jak 40.000 lety.

Základní údaje

Do národního parku je to nejblíže z Darwinu, hlavního města Severního teritoria a zároveň největšího a nejdůležitějšího přístavu na severu země. Rozloha parku činí zhruba 17.500 km2, což z něj činí i jeden z největších národních parků na světě. Pro zajímavost: největší vzdálenost od jihu k severu území činí je kolem 200 kilometrů, z východu na západ je to pak cca 100 kilometrů.

Národní park Kakadu byl vyhlášen v roce 1981 a ještě téhož roku byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO, což jen dokazuje jeho výjimečné postavení.

Krajina

Přestože by to možná někdo v oblasti severní Austrálie nečekal, je park významný z hlediska velké pestrosti ekosystémů. Na pobřeží se v nížinách setkáme s hustými mangrovovými porosty, které jsou střídány savanou, jež je následně zakončena pískovcovou náhorní plošinou Arnhem, která je významným ložiskem bauxitu a uranu. Arnhemova země, jak bývá tato oblast někdy také nazývána, nese název podle svého objevitele, nizozemského mořeplavce Arnhema. Stejné označení nese i místní záliv a mys. Vnitrozemí parku kromě savan nabízí také pohled na monzunové lesy, během období od listopadu do dubna je toto území skrápěno přívaly monzunových dešťů. Je tak poměrně logické, že je oblast často zaplavena, což do ní značně ztěžuje přístup turistům. Během suššího období pak voda rychle mizí.

Vraťme se však do Severního teritoria, kde se kromě pískovcové náhorní plošiny nacházejí i tři významné řeky, označované jako aligátoři řeky - East Alligator River, West Alligator River a South Alligator River.

Rostlinné a živočišné druhy

Přestože je na první pohled krajina Národního parku Kakadu chudá, nalezneme zde více jak 1600 rostlinných druhů, z nichž jsou mnohé endemity a bohatá je i fauna. Na území Kakadu je zjištěn výskyt zhruba 270 druhů ptáků, dále pak 75 druhů plazů, 60 druhů savců, 25 druhů obojživelníků a hlavně kolem 10.000 druhů hmyzu.

Obyvatelstvo

Jak již bylo zmíněno, první obyvatelé se na území dnešního národního parku vyskytovali již před 40.000 lety, což dnes dokazují například různé jeskynní malby. Ty lze spatřit i na několika veřejně přístupných místech, jako jsou kupříkladu stolové hory Ubirr Rock či Nourlangie Rock. Je však potřeba zdůraznit, že velká část maleb v jeskyních a na skalách je pro turisty nepřístupna.

Těžba uranu

Přestože území Národního parku Kakadu je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO, je zároveň, jak již bylo naznačeno, velmi bohatým územím z hlediska výskytu uranu. Přestože se australská vláda snaží o co největší ochranu tohoto území, je těžba cenného uranu natolik lákavá a důležitá, že se na území parku nachází uranové doly a během následujících let se uvažuje dokonce o otevírání nových. Přesto je návštěva parku v doprovodu průvodců velkým zážitkem, díky němuž lze poznat krásy Austrálie a život jejích původních obyvatel. Těch zde žije v současné době již jen něco kolem 5.000.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Roman Beneš] [Zobrazeno 7372x] [7. březen 2011]
[Austrálie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]